Gekón Obrovský
Gekko gecko
(Linnaeus,1758)
Podčelaď: Gekkoninae
Je to už skoro dvadsať rokov, čo som si domov priniesol svojho prvého gekóna. Bol to párik gekónov Tarentola mauretanica. Samec mi uhynul po tom, ako nabral do papuľky piesok pri love hmyzu. Samicu som nakoniec predal inému chovateľovi, ktorý mal samca. A hoci sa mi ich rozmnožiť pre túto nešťastnú náhodu nepodarilo, nadšenie pre chov ma rozhodne neopustilo. Zakrátko som si domov priniesol pár Gekónov obrovských. Keď som ani po roku nenašiel v teráriu žiadne vajíčka, bolo jasné, že moji gekóny nie sú pár, ale dve samice. Hneď na najbližšej burze som sa o tom presvedčil. Gekón, ktorého som tam videl bol naozaj obrovský a statný. Bolo jasné, že doma mám dve samice a tak som si tohto obrovského samca kúpil. Zakrátko na to som v teráriu objavil prvé vajíčka, a cca po štyroch mesiacoch odchoval prvé mláďatá. A keďže všetko sa raz musí skončiť, po piatich rokoch som nakoniec gekónov predal, aby som sa k ich chovu znova vrátil takmer po trinástich rokoch.
Nerád by som v týchto článkoch písal to, čo bolo už mnohokrát napísane v knihách a odborných časopisoch venujúcich sa chovu plazov. Skôr sa zameriam na vlastné skúsenosti, postrehy a niekedy možno doslova kuriozity.
Svoje prvé trio gekónov som choval v teráriu o rozmeroch 100x30x30cm, bolo to vlastne prispôsobené staré rámové akvárium, ktoré by viac vyhovovalo gekončíkom ako gekónom. Zadná aj bočné steny boli oblepené drobným akvaristickým štrkom. Aj vybavenie bolo jednoduché: napoly rozseknutá drevená penka, opretá o zadnú stenu terária, pod žiarovkou plochý kameň na vyhrievanie, a v ľavom zadnom rohu navŕšená rašelina v ktorej rástla bromélia. Samozrejme nechýbala miska s vodou, a druhá s drvenými vaječnými škrupinami. Terárium bolo zakryté dvoma sklenenými tabuľami, a dreveným rámikom s drobným pletivom, cez ktorý šiel dovnútra kábel s obyčajnou žiarovkou. Bolo v chladnej izbe kde teplota mimo vykurovaciu sezónu neraz klesla v noci aj pod 20 stupňov. Rosil som každý večer a kŕmil nepravidelne, podľa toho kedy som mal čas ísť chytať hmyz. Už vtedy som sa držal názoru, že ani v prírode sa žiaden plaz nemôže každý deň najesť dosýta, a nemá každodenný prísun potravy. Keďže som v tých časoch cvrčky nechoval, gekóny jedli to čo sa podarilo nachytať vonku, hlavne lúčne koníky, pavúky, motýle a muchy. Sem tam dostali na prilepšenie myši, ktoré lovili s neuveriteľnou chuťou. Menšiu dokázali zjesť v celku, väčšie doslova roztrhali.
Aké hlasne je tokanie gekónieho samca som sa presvedčil už prvú zimu ( ozývajú sa najmä v zimných mesiacoch), svojim prenikavým škrekotom zobudil celý dom, všetci sa vtedy zbehli v mojej izbe s jedinou otázkou: „Čo sa stalo?“ Keďže terárium nebolo poriadne zabezpečené samec , sa po čase naučil úderom hlavy alebo skokom odtlačiť drevení rámik a utiecť. Jeho obľúbením stanoviskom bola medzera medzi skriňou a stenou, odkiaľ volal na samice. Zaujímavé je, že samice nikdy terárium neopustili, a zostávali v blízkosti vajec, ako keby ich strážili. Pritom samec mimo terária volal na samice dosť intenzívne. Chytať ho bol skutočný zážitok, ktorý sa bez pohryzených prstov nikdy nezaobišiel. Veľkého samca je lepšie chytať v rukaviciach.
Jedného večera, keď som bol mimo domu sa mu podarilo dokonca otvoriť terárium s mláďatami, do izby sa ich vtedy rozutekalo asi pätnásť, ešte že Gekóny obrovské svoje mláďatá nepožierajú. Všetky sa podarilo pochytať až na jedno, ktoré nakoniec žilo voľným chovom v izbe štyri mesiace (celé leto), a živilo sa pavúkmi z pavučín, ktoré som prestal pre istotu ometať. Chytil som ho na konci septembra, a na moje prekvapenie nebolo podvyživené, ani nijako choré. A hoci bol chov Gekónov obrovských zaujímavý, nakoniec predsa len nastal čas na rozlúčku, predal som ich na burze chovateľovi z Prahy, a za utŕžené peniaze som si kúpil nový objekt záujmu chameleónov jemenských Chamaeleo calyptratus.
Trvalo presne trinásť rokov kým som si znova zaobstaral týchto krásnych gekónov. Veď čo sa týka farebnosti patrí Gekón obrovský určite k najkrajším gekónom. Z burzy som si doviezol tri samice importovane z Thajska, žiaľ jedna neprežila karanténu. Po troch mesiacoch som od iného importéra získal aj samca, a po úspešnej karanténe som ho pridal ku samiciam. Najprv som skúšal chov v drevenom teráriu po chameleónoch, ale ťažko sa mi v nich udržovala potrebná vlhkosť, aj napriek tomu, že som mal v teráriu nasadené živé rastliny. Terárium malo rozmery: 50x50x100 (dxhxv). Rastliny boli vložené v črepníkoch do ktorých sa vkladajú kvetináče s broméliami, po polievaný sa v nich zachytávala voda, aby nestekala po stenách terária, pretože kvetináče viseli na drevených stenách terária. Zaujímavé je, že gekóny sa napriek svojej veľkosti dokázali pretiahnuť cez malú štrbinu ktorá bola medzi kvetináčom na zachytávanie vody, a kvetináčom s rastlinou. Pri nadvihnutí kvetináča s rastlinou sa neváhali ponoriť pod vodu, a zostať chvíľu ponorení.
Veľké terárium malo aj inú nevýhodu: gekóny boli plachší, a pri vstupe do miestnosti sa okamžite schovávali do úkrytov. Vyhrievanie zabezpečovala žiarivka repti glo 5.0. Tá síce nerobí svetelní kužeľ, ani neprodukuje teplo prostredníctvom svetelného kužeľa, ale rozpálená objímka robí dostatok tepla, ktoré sála smerom hore. Preto bola žiarovka spustená trocha nižšie, aby sálajúce teplo vyhrievalo terárium. Gekóny sa vyhrievali nad lampou aj pod. Táto žiarivka sa mi nakoniec neosvedčila, samec sa chodil vyhrievať dovnútra kvetináča, ktorý tienil žiarivku, a oslepol na jedno oko, do druhého mu ako naschvál pichla trieska, pravdepodobne zo zle opracovaného dreva na teráriu.
Samca som premiestnil do plastového boxu, v ktorom bol papier a na zemi položená kôra ako úkryt. Pod plastoboxom bola vyhrievacia podložka. Neuveriteľná je žravosť týchto gekónov, samec aj napriek tomu že nevidel, chytal cvrčky, ktoré som mu položil pred tlamu. Oči som mu potieral Ophthalmo-azulenom a ....Samec mal oči nakoniec celé sivé, a určite nevidel, ale po mesiaci sa zvliekol, a na moje prekvapenie mal oči normálne, a dokonca sa zbavil aj triesky pichnutej v oku. Dnes ma náš úspešne vyliečení samec 33 cm.
Hneď potom som celé trio umiestnil do nového celoskleného terária o rozmeroch 60x45x70 dxhxv a žiarivku som vymenil za obyčajnú žiarovku 25w. Zo začiatku v ňom boli aj bromélie, ale tie gekóny hneď zničili. V teráriu nesmie chýbať miska s vodou a miska s nahrubo podrvenými vaječnými škrupinami a sépiovou kosťou. Gekónov som videl piť vodu z misky viac krát, aj napriek každovečernému roseniu. Substrát používam lignocel, ktorí udržujem stále vlhký. Nové trio gekónov vôbec nežerie myši, a to ani po týždňovej hladovke, čo je trocha škoda pretože hlodavce sú výborným zdrojom vápnika. Ďalšia vec, s ktorou som sa predtým nikdy nestretol, je udieranie samca chvostom do predmetov v teráriu, a to až tak silno, že dokáže poprevracať všetku kôru opretú o zadnú stenu terária.
Aj napriek tomu sú vajíčka gekónov veľmi odolné voči otrasom a bez problémov sa s nich liahnu mláďatá. Keďže v teráriu kolíšu denné teploty medzi 28 až 32 stupňov, a nočné medzi 23 až 19 (teploty v teráriu sú závisle od teploty vonku, a od toho či je alebo nie je vykurovacia sezóna),je rozdielna aj dĺžka inkubácie vajec ktoré ponechávam v teráriu, ale v priemere okolo 120 až 140 dní. Vyliahnuté mladé majú okolo šesť centimetrov, a pri dobrom kŕmení rastú veľmi rýchlo, za päť mesiacov dosiahlo jedno z mláďat pätnásť centimetrov. Čerstvo vyliahnuté mláďatá sa schovávajú zásadne pri svojich rodičoch, a dokonca keď sa cítia ohrozené (najmä pri odchyte z terária), zvyknú sa schovávať samcovi pod tlamu.
Mláďatá chovám spoločne v teráriu o rozmeroch 50x30x50 dxhxv. Na dne je papier a vybavenie tvoria kôry, bambusové palice a umelé rastliny. Pri mláďatách misku s vodou nemám, ale rosím intenzívne každý večer. Kŕmim cvrčkami a pavúkmi primeranej veľkosti. V zásade platí, že skrmovaný hmyz by nemal byť dlhší ako hlava gekóna, aj keď už čerstvo vyliahnuté mladé si dokážu poradiť s neuveriteľne veľkým sústom. Jednoducho nezaprú v sebe lovcov. Mladé je lepšie kŕmiť po troche každý deň, samozrejme ak kŕmite denne, tak dva dni bez potravy mladým gekónom nijako neublížia. Pohlavnú dospelosť podľa mňa dosahuje gekón obrovský až v troch rokoch. Určite sa môžu páriť aj skôr, ale mláďatá sú podľa mňa málo životaschopné. Gekón obrovský je nenáročný jašter, ktorého môžem začínajúcim chovateľom len odporučiť.