Gekón čokoládový

22.11.2011 21:08

(Houttuyn,1782)

Podčelaď: Gekkoninae

Tento gekón obýva Indo-australskú oblasť od Jávy po Novú Guineu a niektoré ostrovy v Oceánii napr.: Jobi, Fergusson, Bismarkové a Šalamúnove ostrovy atď.

Samec môže dosiahnuť dĺžku až 30 cm , samice okolo 25cm, ale sú podstatne štíhlejší oproti Gekónovy obrovskému. Gekóny sú hnedo sfarbení s výraznou farbo-zmenou, tzn. že dokážu základné hnedé sfarbenie stmaviť aj zosvetliť. Na chrbte sa im tiahne charakteristický bieli pruh, ktorí je na hlave rozdelení do tvaru písmena V. Chvost je hnedo-bielo pruhovaný, pruhov je vždy päť v každej farbe, brucho je biele. Samice majú za hlavou charakteristické vápnikové kapsy.

Môj prvý zážitok s týmito gekónmi bola hneď ich kúpa. Obchodníci - predávajúci gekónov na burzách, predávajú väčšinou juvenilné (mladé) jedince, čo je síce dobré, ale v snahe predávať gekónov ako pár, nesprávne určujú pohlavie, pretože gekóni sú moc mladí.

Domov som si doniesol akože pár, ale keď jeden gekón druhému odhryzol štvrtinu chvosta, bol som si istý že mám dvoch samcov.  Asi o dva mesiace sme z burzy doviezli samicu. Aké bolo naše prekvapenie, keď po ďalších asi dvoch mesiacoch bola zrazu z našej novej samice, samec  a z dvoch samcov samice, s nádhernými vápnikovými kapsami. Dospelí samci majú výrazné femorálne póry. U tohto druhu gekónov sa samice neznesú, a sú voči sebe rovnako agresívne ako samce. Túto skutočnosť uvádza na internete vo svojom článku aj pán Vladimír Cerha.

 Chováme dva páry týchto nádherných gekónov. Jeden v teráriu 50x50x50 a druhý pár v teráriu 50x35x50, dxhxv. Obidve terária považujem za minimálny rozmer pre týchto gekónov, ale dôležité je rozčleniť ich rôznymi konármi a bambusovými rúrkami. O zadné steny sú opreté kusy kôry, a v obidvoch teráriách rastú bromélie. Rosím výdatne každý večer. Teploty v teráriách sú rovnaké ako pri G. gecko. V závislosti na teplotách kolísa aj u týchto gekónov dĺžka inkubácie, ktorá je okolo 120 dní. Mladé samice niekedy znesú neoplodnené vajcia. Dospelí sú kanibali, a mláďatá požierajú aj keď sú dobre živení. Mladé gekóny majú veľkosť cca 6 cm, a sú oproti mláďatám G. gecko podstatne štíhlejšie. Ja chovám mladé vittatusi spolu, ale dávam pozor na rovnakú veľkosť mláďat. Dospelé aj mladé žerú hmyz primeranej veľkosti. Dospelých jedincov som nikdy nevidel požierať myši. Zdá sa, že u týchto gekónov je dôležité, aby chovné zvieratá pochádzali z rovnakej oblasti, inak sa nechcú páriť(toto iste mi potvrdil na jednej burze aj p. L. Klátil).

Aj tento gekón je pre svoju nádhernú farbu a nenáročnosť vhodný pre začínajúcich chovateľov.